Novice

SKUPNOST OBČIN SLOVENIJE NASPROTUJE REORGANIZACIJI NMP

V delovni skupini ministrstva za zdravje so pripravili predlog reorganizacije mreže nujne medicinske pomoči (NMP). Po predlogu bi med drugim na terenske intervencije zdravniki prihajali le iz satelitskih in urgentnih centrov, reševalci pa tudi iz drugih zdravstvenih domov. Na ministrstvu poudarjajo, da je reorganizacija še v fazi usklajevanja. Satelitska urgentna centra naj bi imeli Ilirska Bistrica in Postojna. Spomnimo, da so že leta 2015 v nekaterih občinah nasprotovali  predlogu sprememb mreže nujne medicinske pomoči, tudi v Logatcu, na Blokah, v Loški dolini in Cerknici – občinah, kjer so vasi in zaselki od središč močno oddaljeni. Prepričani so bili, da predlog zmanjšuje kakovost zdravstvene oskrbe in v nekaterih primerih tudi možnost preživetja. Zdravstveni domovi, ki ne bi postali sateliti, bi bili po predlogu med 20. in 7. uro ter za vikende in praznike brez dežurne ambulante.

Skupnost občin Slovenije je že sporočila, da predlogu ostro nasprotuje in napoveduje uporabo vseh razpoložljivih pravnih sredstev.

 Kot pojasnjuje takšna reorganizacija pomeni, da občine, ki ne bodo satelitski centri,  ne bodo imele več dežurnega zdravnika od 7. do 20. ure, čez vikende in praznike.     Občani in občanke bodo takrat brez zdravnika in s tem prikrajšani za oskrbo v primeru poslabšanja zdravstvenega stanja. Pacienti bodo zaradi izgube dežurnega zdravnika v času dežurstva morali na pregled tudi pri drugih, manj nujnih stanjih, namesto v lokalni zdravstveni dom, v oddaljeni urgentni center, kjer bo edino mesto 24-urne oskrbe. Seveda se bo kot posledica ukinitve številnih dežurnih mest gneča na že obstoječih urgencah še dodatno povečala, pacienti bodo čakali na obravnavo še dlje kot do sedaj.

V Skupnosti občin Slovenije so zaradi predlaganih sprememb ogorčeni in zgroženi. Gre za 330.070 prebivalcev, ob tega 70.892 starostnikov, katerih zdravstvena oskrba bo v najnujnejših primerih na kocki. Za občine, občanke in občane, je to nepredstavljiva stvar, ki bo v primeru sprejetja sprememb sistema nujne medicinske pomoči pomenila izgubo marsikaterega življenja. Že samo dejstvo, da se vse navedeno pripravlja po tihem in da naj bi se nameravale spremembe sprejeti brez splošne razprave v javnosti, že v manj kot 1 mesecu, je nesprejemljivo, so zapisali v odzivu.