Jutri bo minilo 100 let od podpisa Rapalske pogodbe, ki je odločila mejo med Kraljevinama SHS in Italijo. Z novo mejno črto je Italija dobila še več slovenskega nacionalnega ozemlja, kot ji je bilo leta 1915 obljubljeno v Londonskem memorandumu. Rapalska pogodba predstavlja enega najusodnejših mejnikov v slovenski nacionalni zgodovini, zato so se v Parku vojaške zgodovine – v sodelovanju z Zgodovinskim društvom rapalska meja, Zgodovinskim inštitutom Milka Kosa ZRC SAZU in Filozofsko fakulteto Univerze v Mariboru -odločili, da o njej pripravijo krajši strokovni posvet.
Dogodek z naslovom Stoletnica Rapalske pogodbe bo danes ob 16. uri. Park vojaške zgodovine prenašal na svojem Youtube kanalu in ga kasneje objavil v celoti. Direktor Parka Janko Boštjančič razlaga, da smo letos že obeležili 100-letnici koroškega plebiscita, zgodil se je le dober mesec pred Rapalsko pogodbo, in požiga Narodnega doma v Trstu, na Rapalsko mejo pa se na nacionalni ravni pozabilo, zato so vzeli vajeti v svoje roke.
Konferenco bo moderiral zgodovinar dr. Renato Podberšič. Vprašanja bodo lahko predavateljema dr. Andreju Rahtenu iz Zgodovinskega inštituta in dr. Gorazdu Bajcu z oddelka za zgodovino FF v Mariboru postavljali tudi gledalci. Več v prispevku, konferenca pa bo potekala na povezavi:
Zemeljvid rapalske meje (Wikipedia)