Novice

OBČINSKI SVET SE JE SEZNANIL S PREDLOGOM ZAKONA

Postojnski občinski svetniki so se na današnji seji seznanili s predlogom o zavarovanju vodnih teles vodonosnikov na zalednem območju zajetja Malni in ukrepih za zavarovanje vodnih teles na tem območju. Na besedilo bodo svetniki sicer še dali svoje pripombe in predloge popravkov.
  
Prvotni sklep predlagatelja, župana Igorja Marentiča, je bil, da bi občinski svet dal soglasje k vložitvi predloga zakona v zakonodajni postopek v državni zbor, in sicer prek instrumenta ljudske iniciative s podpisi 5000 volivcev.

Kot je ugotavljal predlagatelj, je občina državo v stalno opozarjala na nujnost potrebe po zaščiti vodnih virov, ki se stekajo v zajetje Malni, toda vlada kljub temu do zdaj še ni sprejela uredbe o določitvi vodovarstvenega območja, ki bi zavarovala omenjena vodna telesa. Vodni viri na tem območju tako še naprej ostajajo nezavarovani pred onesnaževanjem in drugimi vrstami obremenjevanja, ki bi lahko v prihodnje vplivali na zdravstveno ustreznost vode ali na njeno količino. Grožnjo za vodne vire predstavljajo tudi tudi vojaške aktivnosti na vadišču Slovenske vojske na Počku.

Z omenjenim zakonom bi določili vodovarstveno območje, ki posega tudi na območje vadišča Poček. Predlog zakona bi poleg določitve splošnega vodovarstvenega režima določil tudi izvedbo celovite presoje vplivov na okolje in način izvajanja stalnega monitoringa stanja podzemne vode na vodovarstvenem območju, uvedel pa bi tudi monitoring stanja tal ter predvidel obveznosti države za izvedbo sanacije onesnaženih delov območja vadišča Slovenske vojske.

Tekom razprave so svetniki pokazali načelno podporo zaščiti vodnih virov, obenem pa so izpostavili določene pomisleke tako glede podrobnosti zakonskega predloga kot glede same procedure. Zvonko Černač (SDS) je tako opozoril, da občina po zakonodaji ne more biti predlagateljica zakona. Po njegovem bi zadeva že lahko bila v zakonodajni proceduri, če bi bili tu nameni iskreni.

Za Roberta Pavšiča (Lista Mi znamo) je vprašanje procedure drugotnega pomena. “Glavno je, da občinski svet doseže konsenz, da je voda strateška dobrina, s katero se ne moremo igrati,” je dodal.

Župan Marentič pa je opozoril, da ne gre za zakon, ki bi zaprl vadišče na Počku, ampak za zakon, ki bi zavaroval vodne vire.

Med razpravo se je omenila tudi možnost, da bi Černač in Pavšič, sicer poslanca SDS in LMŠ, zakonski predlog skupaj vložila v zakonodajni postopek.

Nazadnje so se svetniki zgolj seznanili s predlogom zakona, hkrati pa bodo imeli še čas za vložitev predlogov dopolnitev in popravkov samega besedila.

Tako Černač kot Pavšič sta sicer napovedala pripravljenost, da kot poslanca skupaj vložita zakon v parlamentarno proceduro. “Kar se mene tiče, ni nobenih ovir. Sedem dni je bil dan rok za pripombe in po tem mislim, da ni nobene ovire, da se ne bi zakona vložilo v zakonodajno proceduro,” je po koncu seje ocenil Černač.

Tudi Pavšič ne vidi zadržkov, da zakona s Černačem ob upoštevanju pripomb ne bi vložila. “Dejansko tu je izpostavljeno vprašanje, pri katerem je politika popolnoma nepomembna. Če gre za zdravje ljudi, potem je potrebno odreagirati,” je dodal.

Sicer so svetniki na današnji seji med drugim soglasno potrdili sklep o izvedbi participatornega proračuna za prihodnji dve leti v skupnem znesku 200.000 evrov. Za leti 2020 in 2021 bodo tako Postojnčani prvič sami lahko predlagali, kako porabiti omenjena sredstva.

Poslušaj tudi prispevek Blanke Markovič Kocen. 

Avtor:Zasebno: Blanka Markovič Kocen, STA