Grad Snežnik v Loški dolini je eden od dveh slovenskih gradov, ki sta v povojnem času ohranila izvirno opremo. Očarljiva je tudi okolica gradu s parkom, drevoredi in jasami. V kompleks graščine sodi tudi več nekdanjih gospodarskih poslopij. Za razliko od obnovljenega gradu, so ostale stavbe iz graščinskega kompleksa, z izjemo dela pristav, v slabem stanju. O načrtih in razvoju gradu smo pojasnila poiskali na Ministrstvu RS za kulturo, pri direktorici Narodnega muzeja Slovenije Barbari Ravnik in na občini Loška dolina, ki je lastnica ene izmed stavb. Barbara Ravnik je predstavila strateški načrt upravljanja grajskega kompleksa Snežnik za obdobje med letoma 2017 in 2021, po katerem bi Narodni muzej Slovenije postal enoviti upravljavec nepremičnin Območja gradu Snežnik.
Za Radio 94 je postopno ureditev grajskega vrta predstavilo kulturno ministrstvo. Ker imajo omejena sredstva, bodo okolico urejali postopoma. Letos bodo obnovili ograjo oranžerije. V naslednjih letih želijo izdelati poti in pripraviti vrtne poljine, postaviti čebelnjak in zasaditi vrtnice. To bodo seveda znamenite vrtnice Snežnik. Ker vrtnice zahtevajo precej oskrbe, razlagajo, bo zasaditev vezana na ureditev upravljanja, hkrati pa se upravljavcu lahko ponudi prostor znotraj oranžerije za pridelavo zelenjave in zelišč ali dišavnic tudi za postrežbo v pristavi. Pojasnili so nam tudi, kdaj bodo gostinski del nekdanje grajske pristave ponudili v najem.
V kompleksu graščine Snežnik propada še nekaj objektov, ki so pomembni za razumevanje zgodovine celotnega kompleksa, med njimi tudi porušena mitnica in porušeno poslopje, v katerem naj bi delovala prva slovenska gozdarska šola. Ministrstvo za kulturo bo gozdarsko šolo obnovilo, ve tudi, kakšna bo vsebina obnovljene stavbe. Mitnica oziroma šranga, kot pravijo domačini, v snežniškem kompleksu je skoraj popolnoma propadla in kot kaže bo ta pomnik gospodarjena s posestvom izginil. Je v Lasti občine Loška dolina, ki šrange ne bo obnovila. Več v prispevku.
Foto: Narodni muzej Slovenije