Vrbiške šjme so poleg podgrajskih in hrušiških škoromatov najstarejša ohranjena tradicionalna pustna skupina na Bistriškem. Skupino sestavlja okoli 60 likov, ki se delijo na bele in črne »šjme« z značilnimi ročno izdelanimi usnjenimi naličji. Kot nemo gledališče predstavljajo življenje na vasi nekoč.
Vrbiške šjme so od leta 2014 vpisane v register žive kulturne dediščine. Najstarejša ohranjena fotografija, ki priča o pustnih običajih v Vrbici, je iz leta 1935, vendar je običaj šemanja v Vrbici veliko starejši, pojasnjuje predsednik Kulturno turističnega društva Vrbišće šjme Boris Čekada.
Najbolj prepoznavna in po nastanku najstarejša lika sta bel in črn »louc«. Oblečena sta v belo in črno ovčjo kožo, na glavi imata kožuhovinasti maski iz ovčje kože in žakljevinaste hlače, okoli pasu pa navešene zvonce. Beli ima v rokah klešče, črni pa veliko zakrivljeno palico. Sodita med najstarejše ohranjene maske na Slovenskem in imata stalno mesto v Etnološkem muzeju v Ljubljani.
Čekada upa, da bodo v Vrbici dočakali tudi muzej vrbiških šjm, ki ga nameravajo urediti v vaškem domu sredi vasi. Zanj so na bistriški občini že izdelali projekte, čakajo le še na denar za izvedbo, ki pa je odvisen od uspešnosti pri črpanju evropskega denarja. Več v prispevku.