Novice

750 LET ŽUPNIJE ILIRSKA BISTRICA

Minulo soboto so v  župnijski cerkvi sv. Petra v Ilirski Bistrici pripravili  osrednje praznovanje ob 750-letnici prve znane omembe Župnije Ilirska Bistrica. Sveto mašo je daroval škof msgr. dr. Jurij Bizjak z dekanijskimi duhovniki in duhovniki, ki so delovali v tej župniji.

 Župnik Stanko Fajdiga je razložil, da je prva znana omemba te župnije iz leta 1272 in dodal, da je župnija najverjetneje pa še starejša. Uvršča se med tako imenovane prafare. Za osrednjo nit tega praznovanja so izbrali geslo Praznujmo skupaj, ki jih je vabilo  k povezovanju in tudi hvaležnosti za vse, kar je bilo in spodbuja za vse kar še nastaja. Župnija je namreč zadnjo soboto v avgustu pred dvema letoma blagoslovila prenovljeno župnijsko cerkev, v lanskem letu so na ta dan blagoslovili še nove orgle.

Ob tokratnem jubileju pa je Župnija Ilirska Bistrica izdala knjigo Kronika fare Trnovske. To je v drugi polovici 19. in v začetku 20. stoletja pisal pisatelj in pesnik ter prevajalec in avtor številnih potopisnih, zgodovinskih in biografskih člankov   duhovnik Janez Bilc (rojen l. 1839, umrl 11. 7. 1906). Nova knjiga Kronika fare Trnovske na Notranjskem je izdana in predstavljena v avtorjevi domači župniji, kjer je se je rodil, odrasel, deloval in je bil tudi pokopan. Zapisi odstirajo pogled v preteklost njegovega domačega kraja,  pražupnije Ilirska Bistrica, a tudi v tedanje širše razmere časa in kraja.

Bistriški rojak, teolog in univerzitetni profesor, duhovnik dr. Rafko Valenčič je v spremni besedi izpostavil, da je treba upoštevati, da gre za čas, ko se je prebujala narodna in verska zavest ter pripadnost slovenskemu narodu (prelomno leto 1848), to je čas ljudskih taborov, tudi čas, ko se je širila od zunaj prinesena ločitev duhov (Češka), pa tudi čas, ko je slovenski človek in kristjan iskal oporne stebre za svojo narodnostno in versko istovetnost v novih družbenih razmerah.

V zapiskih Bilca lahko preberemo, da je župnišče leta 1702 prizadel požar, zato je žal veliko dokumentov izgubljenih. Prav zato so omenjeni zapiski za to župnijo s tako bogato kulturno in duhovno tradicijo še posebej pomembni.

Knjiga   postreže še s preko 500 zgodovinskimi opombami, ki sta jih zbrali Martina Petek Gojak in Sonja Škrlj Počkaj. Naslovnico je oblikoval Romeo Volk, za tisk jo je pripravil Primož Rojc. Rokopisno verzijo se hranijo v arhivu župnije Trnovo.

Župnija Ilirska Bistrica z različnimi dejavnostmi obeležuje jubilej že vse leto. V goste so povabili nekatere nekdanje duhovnike, ki v župnijski cerkvi mašujejo ob nedeljah enkrat mesečno.  Marca so organizirali sklop treh predavanj za starše, ki so potekala prek ZOOM-a. Vodil jih je nekdanji kaplan in sedanji generalni vikar n  škofij  Slavko Rebec. Namenjena so bila predvsem staršem osnovnošolskih otrok, še posebej staršem prvoobhajancev in birmancev.  Z željo, da bi jih praznovanje povezalo, so v prazničnem letu pod sloganom »Gremo skupaj na pot« organizirali tudi skupne pohode po podružnicah župnije. Župnija ima namreč kar 25 podružničnih cerkva, s čimer izstopa tudi v slovenskem merilu. Prvi pohod po podružnicah je bil v začetku maja, zadnji bo konec oktobra. Doslej so organizirali šest tovrstnih dogodkov, jeseni pa sledijo nove poti in doseči cilj: obiskati vse vasi in cerkve župnije. Pohodi so namenjeni odkrivanju naravnih in kulturnih znamenitosti ter medsebojnemu srečevanju, saj je naše bogastvo v skupnosti in povezanosti. Fotografije dogodkov so objavljene na Facebook profilu  Župnije Ilirska Bistrica. 

 

Avtor: Župnijski pastoralni svet Župnije Ilirska Bistrica

Fotografije: Mateja Maraž 

  • 1 - 750 Ilirska Bistrica
  • 2 750  Ilirska Bistrica
  • 4 logo