Mesec: maj 2024

  • NA ODRU BO MORSKO KRALJESTVO

    Baletno društvo Postojna deluje že 18 let. Edo Klemenc je v pogovoru s Tino Leder napovedal dve predstavi mladih baletnikov, ki bosta na odru Kulturnega doma Postojna to soboto, 1. junija.
    Predstavi nosita naslov Morsko kraljestvo. V njej sodeluje približno 120 otrok, med njimi sta tudi dva pogumna baletnika. Po predstavi bodo na vrsti izpiti, jeseni bodo začeli z novo sezono.

    Avtor:Edo Klemenc
  • V SOBOTO DOPOLDNE K PARTIZANSKI BOLNICI

    Srčnost, um, pogum. Takšen naslov nosi sobotni spominski dan Partizanske bolnice Zalesje. Ta predstavlja pomemben del dediščine iz časa druge svetovne vojne. Bolnica je leta 1943 delovala v Padežu, kjer pa je kmalu postalo prenevarno. Novo lokacijo so našli v brkinskih gozdovih. A tudi tam je delovala le kratek čas, okupator jo je odkril že konec leta 1944.
    To soboto ob desetih dopoldne bo najprej na Ostrožnem Brdu okrogla miza z dr. Ivico Smajla, ki bo primerjala zdravstvo med vojno in današnjim časom. Nastopili bosta Pevska skupina Studenec in Vokalna skupina Brkinci, ob 11. uri bo sledil sprehod do bolnice.

    Avtor:Jaka Zalar
  • KLUBSKI TURNIR ZA KONEC SEZONE

    Namizni tenis ima v Logatcu 60-letno klubsko tradicijo, veliko trenerskih, igralskih in organizacijskih uspehov, ne smemo pa pozabiti niti ur, ki jih, predvsem mladi, preživljajo v gibanju in prijetni družbi. Letošnja sezona se zaključuje, Namiznoteniški klub Logatec zato jutri od 9. ure dalje vabi v logaško športno dvorano na 2. Klubski turnir v namiznem tenisu.

    Gre za prijateljski turnir, s katerim bo klub zaokrožil uspešno tekmovalno in šolsko leto, Vsi bodo igrali z vsemi –   starejši z mlajšimi, starši z otroki, člani z rekreativci. Po koncu sezone so v Logatcu zadovoljni, je povedal predsednik kluba Matjaž Rus. Poslušaj. 

    Avtor:Maruša Mele Pavlin
  • PRVIČ S STROKOVNIM SPREMLJEVALCEM

    Med občinami, za katere lahko rečemo, da je pri njih petje doma, je gotovo Ilirska Bistrica, kar bo to soboto gotovo potrdila že 36. občinska revija pevskih zborov in skupin. V organizaciji  domače izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti jih bo zapelo osem. 

    Nastopili bodo: Mešana pevska zbora Avgust Šuligoj in Tabor Kalc 1869, Moški pevski zbor Dragotin Kette, Ženski pevski zbori Tuščak, Kalina in Prem,  Komorni dekliški zbor Vox Ilirica in Cerkveni  Mešani pevski zbor Zvon. Na reviji se bod spomnili tudi na Avgusta Šuligoja, leta 1900 na Dolnjem Zemonu rojenega skladatelja. Letos se ga spominjajo ob 40. obletnici smrti. Občinsko revijo bo strokovno spremljal Primož Malavašič, se na koncu pogovoril s predsedniki zborov in zborovodji ter jih ocenil in razvrstil na več ravni. “To bo osnova pri prijavah na občinske razpise” je pojasnil vodja izpostave Igor Štemberger in dodal: “to je dobro, če želimo kakovost držati in jo dvigovati.” Poslušaj.

     

    Avtor:Maruša Mele Pavlin
  • DORA DO JANUARJA V POSTOJNI

    Po dobrih dveh letih se je ta teden v Postojno ponovno že petič vrnila mobilna enota programa DORA. Na presejalno mamografijo bodo povabili okoli 5.500 žensk med 50. in 69. letom starosti iz občin Postojna, Pivka, Ilirska Bistrica in Cerknica. Pred dvema letoma, ko je bila mobilna enota zadnjič v Postojni, se je mamografije udeležilo že 73 % vseh povabljenih žensk. Udeležba žensk se od leta 2016, ko je program DORA prvič prišel v Postojno, povečuje. To kaže na dobro ozaveščenost žensk v skrbi za zdravje in odlično delo, ki ga opravljajo lokalni zdravstveni sodelavci v preventivnem izobraževanju. Ženske bodo slikali do januarja 2025 v mobilni enoti ob Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna vsak dan med 7.55 in 14.20.

    Leta 2022 odkrili 19 novih primerov raka dojk

    Leta 2022, ko je bila mobilna enota programa DORA nazadnje v Postojni, so slikali 4.266 žensk. Med njimi so jih zaradi sumljivih sprememb, ki so jih zdravniki radiologi odkrili na mamografskih slikah, 134 povabili na dodatne diagnostične preiskave. Z dodatnimi preiskavami so pri 19 ženskah odkrili raka dojk, večinoma na začetni stopnji, ko je zdravljenje praviloma zelo uspešno in manj obsežno, kakovost življenja bolnic pa večja, so sporočili z Onkološkega inštituta. 

    Dober odziv žensk

    Zadovoljni so, ker se deležba povabljenih žensk v Postojni  iz kroga v krog povečuje. Leta je mamografijo 2016 opravila dobra polovica vabljenih žensk, 54 odstotkov,  dve leti kasneje so jih je bilo že 69 odstotkov, leta 2020 71 odstotkov in kar 73 odstotkov leta 2022. “Veseli nas, da ženske, ki jih vabimo na presejalno mamografijo v Postojno, v skrbi za svoje zdravje prepoznavajo prednosti zgodnjega odkrivanja raka dojk. Rak dojk je še vedno najbolj pogost rak pri ženskah. Letno na novo zboli za to boleznijo okoli 1.500 žensk, 80 odstotkov zbolelih je starejših od 50 let in ravno njim je namenjen program DORA. Ženske spodbujamo, da se udeležijo slikanja dojk, saj z mamografijo lahko zgodaj odkrijemo bolezenske spremembe v dojki, ko jih ženska še ne more zatipati pri samopregledovanju ali njen zdravnik s kliničnim pregledom. Če raka dojk odkrijemo zgodaj, ko je omejen na dojko, je verjetnost ozdravitve lahko večja,” je povedala vodja programa DORA Barbara Mihevc Ponikvar, dr. med.

    Majhni raki dojk lahko pomenijo večjo verjetnost ozdravitve

    DORA je državni program zgodnjega odkrivanja raka dojk, kjer žensko med 50. in 69. letom vsake dve leti povabijo na mamografijo. Mamografija je dokazano najbolj zanesljiva in natančna metoda za zgodnje odkrivanje raka dojk v ciljni skupini žensk. Je edina s kliničnimi raziskavami podprta metoda za presejanje, s katero lahko pomembno prej odkrivajo rake dojk – v zelo zgodnji fazi bolezni, ko spremembe še niso tipne.

    Kakovost dela prinaša rezultate 

    Kot so še pojasnili na Onkološkem inštitutu, je program DORA  organiziran, centralno voden presejalni program, ki ga upravlja Onkološki inštitut Ljubljana in deluje v skladu s strogimi Evropskimi smernicami za zagotavljanje kakovosti presejanja in diagnostike raka dojk. Po doseženih rezultatih sodi med najuspešnejše evropske presejalne programe za raka dojk, ki se ga udeležuje že 78 odstotkov vseh vabljenih žensk v Sloveniji. Letno opravijo 110.000 presejalnih mamografij, raka dojk odkrijejo pri okoli 620 ženskah, večinoma na začetni stopnji in omejenega na dojko. 

    »V programu DORA zagotavljamo stalni dnevni nadzor nad mamografskimi aparati. Prav tako izvajamo nadzor kakovosti dela vseh radioloških inženirjev, ki so posebej usposobljeni in izobraženi za slikanje žensk v programu. Vsako mamografsko sliko pa odčitata dva posebej usposobljena specialista radiologa. Kakovost dela v presejalnem programu s poudarkom na rezultatih pri odkrivanju rakov dojk je dovolj velika, da bomo lahko tudi v Sloveniji v naslednjih letih zmanjšali umrljivost zaradi raka dojke v ciljni populaciji žensk. In kar je najpomembnejše, vsako rešeno življenje je neprecenljivo,« je še poudarila vodja Barbara Mihevc Ponikvar.

     

    Foto: projekt Dora